Vy över spellokalen.
Vy över spellokalen.
Tomas Samuelsson, SS Luleå kom trea i klass II vecka 1.
Jan Englund, SS Luleå kämpade i klass III.
Jimmy Mårdell, SK Rockaden Umeå spelar i klass I.
Sture Eriksson, Skellefteå SK slutade trea i klass I vecka 1.
Spellokalen från ovan.
Spellokalen från ovan.
Ari Ziegler på plats med Schackkompaniet. Här är det Per Åkerman, känd turneringsarrangör från Sandviken som lockas att köpa en bok.
Kent Vänman, SK Rockaden Umeå framför SM-gruppen resultattavla.
Kent spelade i klass M och klarade rutinerat procenten.
Så här visades SM-gruppens partier. De intressanta partierna kommenterades av någon välkänd spelare.
Denna dag Lars Degerman, Farsta SK som sitter längst till vänster
Kongressen hölls på Örebros vackra slott.
Kaj Engström (CS-ledamot) i samspråk med Norrbottens delegat Tomas Samuelsson.
Tomas Kvarnström (Västerbotten), Tapio Tikkanen (Värmland),
Bo Nyberg (Uppland) samt Jonas Burman (CS-ledamot).
SM-gruppen före rondstart.
IGM Juan Bellon, Spanien sitter i publiken.
IGM Pia Cramling, SK Passanten Huddinge v.s. IM Johan Hellsten, Limhamns SK
IGM Jonny Hector, Limhamns SK
Per Vernersson, Schack 08 Norrköping v.s. IM Jonas Barkhagen, SK Rockaden Stockholm
Johan Ingbrant, Schack 08 Norrköping v.s. IGM Thomas Ernst, Farsta SK
IM Stellan Brynell, Limhamns SK, en av tätmännen efter halva vägen.
IGM Pia Cramling, SK Passanten Huddinge v.s. IM Johan Hellsten, Limhamns SK
IGM Ralf Åkesson, Södra SASS v.s. IM Stellan Brynell, Limhamns SK
Mitt i bild ser vi Haroon Azizi, Sollentuna SK v.s. Åke Hellström, Sandvikens SK.
Kristian Eriksson, Lundby SS v.s. David Nygren, SS Luleå i mästarklassen vecka 2.
Jonas Mådell, SK Rockaden umeå spelar i mästarklassen efter att ha vunnit en klass I-grupp första veckan.
Sven-Olov Andersson, Östersunds SS spelar i Mästarklassen.
Jörgen Dalmau, Solna SS spelar även han i klass M.
Ola Grimsholm, SK Rockaden Umeå koncentrerar sig före rondstart i klass M.
Pjäsflyttare eller inte? ...det är frågan.
Håkan Liljeblad v.s. Magnus Ivari, båda SS Luleå i ett blixtparti.
Tomas Kvarnström, SK Rockaden Umeå spelar i klass II vecka 2.
Gunnar Sundman, SK Rockaden Umeå spelar i klass II vecka 2.
Tomas Samuelsson, SS Luleå satsar på gruppseger efter tredjeplatsen i klass II vecka 1. |